От последните минути: Прокуратурата иска да заличи ПП „Възраждане“! Била фалшива!

България отблизо

Софийска градска прокуратура (СГП) инициира пред Софийски градския съд (СГС) процедура по реда на чл.40, ал.1, т.1 от Закона за политическите партии, с която се иска заличаване на регистрацията на политическа партия „Възраждане“ и нейното разпускане.

По време на разследването магистратите са установили, че лидерът Костадин Костадинов е ползвал „мъртви души“ за учредяването на партията. Въз основа на своите правомощия по реда за надзор на законност и във връзка с постъпил сигнал от 04.06.2020 г. за установени нарушения в дейността на политическа партия „Възраждане“, отдел „Гражданско съдебен надзор“ към СГП е назначил извършване на проверка по реда на чл.145, ал.1, т.3 от Закона за съдебната власт (ЗСВ).

Предварителната проверка е установила множество нарушения, свързани с регистрацията на ПП „Възраждане“, а именно: Деклариране на неверни данни за присъствието на най-малко 500 граждани с избирателни права на Учредителното събрание на партията; Установено е, че към датата на провеждането на Учредителното събрание има данни за 86 лица, които са били извън територията на страната, а са вписани като учредители; 108 от лицата, чиито имена фигурират върху декларации като учредители (общо 580 броя), са заявили, че подписите в списъците не са техни. 87 лица са заявили, че не са подписвали Декларация за индивидуално членство по Закона за политическите партии; Други 120 лица са заявили, че изобщо не са присъствали на Учредително събрание на ПП „Възраждане“; За две лица има попълнени декларации за индивидуално членство, на които са положени и подписи като участници в Учредително събрание, проведено на 02.08.2014 г. От заверени препис-извлечения от актове за смърт е констатирано, че същите са починали през м. юни 2014 г. Въз основа на материалите от образуваната преписка в СГС е изготвена и внесена искова молба за образуване на дело. След насрочването му същото ще бъде разглеждано в открито съдебно заседание с призоваване на заинтересованите страни.

Въпросът е ако има нарушения, защо се предприемат чак сега?

ПП „Възраждане“ участва в местните избори и получи доста места в общинските съвети.

Лидерът й пък участва в президентските избори.

Сега ли след цели 7 години се разкриха измамите?

И какво цели сега актът на прокуратурата?

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *