Ирански депутати отправиха сериозно предупреждение към Тел Авив след атаката на Израел и САЩ по Техеран и други градове в страната в събота сутринта.
„Ние ви предупредихме!“, написа Ебрахим Азизи в публикация в X. „Сега сте поели по път, чийто край вече не е във вашите ръце.“, добави той.
Колегата му Алаедин Боруджерди пък заяви, че вече няма да има „червени линии“ в отговора на атаката.
„Преди това обявихме, че няма да има червени линии. Нашият отговор ще бъде такъ, че да съжалявате. Ще използваме всичките си възможности, започнахме да даваме страховития отговор.
В страната е обявено военно положение.
Иран почти веднага отговори на ударите, като изстреля ракети по Израел. В Тел Авив обявиха извънредно положение и призоваха жителите на страната да не излизат от домовете си.
Преди това ислямската революционна гвардия на Иран обяви, че започва контраатака, според изявление, публикувано от полуофициалната информационна агенция Tasnim в Telegram.
„В отговор на враждебната и престъпна атака на врага срещу Ислямската република Иран, започна първата широка вълна от ракетни и дронови атаки на Ислямската република Иран към окупираната територия“, се казва в изявлението.
Има данни за поразени цели в Израел и други арабски държави.
Удари в съседни държави
Ирански удари са регистрирани и в съседни държави, включително Бахрейн, Катар, ОАЕ и Кувейт.
Катарски представител потвърди пред Sky News, че ракета над страната е била пресечена от противовъздушната отбрана.
Според Reuters катарското правителство също е издало мобилно предупреждение, призоваващо хората да се държат далеч от военни съоръжения и да се укрият на място.
Според държавната информационна агенция на Бахрейн BNA, центърът на Петия флот на ВМС на САЩ е бил „подложен на ракетна атака“ тази сутрин.
Пети флот на САЩ управлява операциите в Близкия изток, включително Персийския залив, Червено море, Арабско море и части от Индийския океан.
Министерството на вътрешните работи на Бахрейн съобщи, че са активирани алармени сирени и призова гражданите и жителите да се укрият.
Националният комуникационен център на Бахрейн също потвърди, че атаките, „насочени срещу обекти и съоръжения в границите на кралството“, са били предприети извън неговата територия.
Кореспондентката на Sky Сали Локууд съобщи, че в Дубай също е чута силна експлозия.
Превод и редакция: БЛИЦ
