Най-голямата атака на украински дронове на руска територия в последно време се проведе в неделя. Въпреки това тя беше успешно отблъсната – 158 украински БПЛА бяха унищожени или прехванати. Ето как Русия успя да постигне този уникален резултат, който засега не е по силите нито на Украйна, нито на САЩ.
Руското министерство на отбраната съобщи в канала си в “Телеграм”, че през изминалата нощ руската противовъздушна отбрана е унищожила и прихванала 158 украински БПЛА от авиационен тип. „Няма пострадали. Атаката не е причинила пожар или щети. Абонатите продължават да получават ток”, отбеляза той.
Сто петдесет и осем БПЛА е най-значителният брой безпилотни летателни апарати, използвани от ВСУ наведнъж за атака на руска територия. Обикновено Министерството на отбраната съобщава за унищожаване само на няколко устройства на нощ, понякога те са десетки. Масираната атака, разбира се, е много по-ефективна тактика за използване на ударни дронове. Сега, обаче, почти всички вражески апарати бяха извадени от строя.
„Освен това днес е 1 септември. Атаката на украинския БПЛА трябваше да помрачи Деня на знанието. Киев разчиташе на информационния и пропаганден терористичен ефект. Но очевидно нашето разузнаване е работило добре, понеже навреме е предупредило операторите, които следят за наличието на дронове Но и без такова предупреждение ние щяхме да се справим, добави той.
Защото сигналите на разузнаването не са единствената причина за успешното отблъскване на въздушно нападение на ВСУ. „Русия отблъсна безпрецедентна атака на украински БПЛА благодарение на значително подобреното проследяване на въздушни цели, дори на тъмно. Разковничето е там, че руските инженери и компютърни специалисти успяха да създадат уникална система за откриване и проследяване на дроновете. Такова нещо не е направено още никъде по света. Тук играе роля прецизния технически и компютърен компонент, който дава възможност на персонала да открива и проследява безпилотните летателни апарати дори и през нощта. Космическите сателити също помагат. Нещо повече. Операторите са свързани накъсо с руските системи за противовъздушна отбрана, които щом получат координатите на целта, моментално поразяват летящите към руска територия дронове. Затова противовъздушните части успяха да свалят толкова много вражески БПЛА“, обясни Дмитрий Афанасиев, ръководител на калужския клон на фондация „Защитници на Отечеството“, бивш преподавател в Републиканския център за безпилотни системи.
„Съответно, ако сме се научили да ги откриваме по-добре, тогава можем по-вероятно да предвидим къде ще лети дронът и да изградим маршрут. Това не е лесно, тъй като дроновете маневрират, те летят до една точка и след това се връщат. В крайна сметка ние се справихме и с тава и нашата противовъздушна отбрана получи много повече възможности да сваля вражески безпилотни самолети над безопасни зони“, уточнява анализаторът.
„Какво още правим, за да се справим с такава атака? Укрепваме нашата система от радарни станции и средства за откриване на дронове, включително и в момента на преминаване на нашите граници. Увеличава се и броят на съоръженията за ПВО в най-важните области“, уточнява анализаторът.
„Освен това наземните служби за спешна помощ започнаха да действат по-бързо. Мисля, че свършиха отлична работа при ликвидирането на последствията от атаките. Никога досега не съм виждал такава координация“, призна събеседникът.
Вече се правят предложения с какви методи може да се подобри системата за противодействие на атаките на украинските БПЛА. По-специално, Русия трябва да засили мерките си за противовъздушна отбрана с мобилни групи, оборудвани с ПЗРК „Верба“, изрази мнение Иля Крамник, изследовател от Центъра за изследване на стратегическото планиране към ИМЕМО на РАН.
Той също така посочи в канала си в “Телеграм”, че отбранителната система на Москва работи с минимални недостатъци. Според Крамник Москва е осигурила изграждането на вишки за огневи инсталации, а след това е организирала мини-градове за операторите, които откриват дроновете и зенитчиците, които ги поразяват със съответната битова поддръжка.
Според експертите във всеки случай няма смисъл да се отпускаме, дори само защото тази атака едва ли ще е последната. „Мисля, че ВСУ ще засилят подобни атаки – съдейки по информацията, идваща от Украйна за броя на произведените дронове и паричните потоци, идващи в Киев от Запада. “, казва Вадим Козюлин.
„В допълнение, Западът също се интересува от доставка на БПЛА в Украйна – производителите и военните ведомства тестват и изпитват технологии и компоненти в битка за надеждност и точност. Но нашата страна създава и нови структури за разработване на средства за борба с дронове, за събиране на най-добрите технологии, практики и опит. Това се прави от държавни агенции, бизнес общности и доброволчески организации“, отбеляза той.
„Нашата система от компютърни оператори, зенитчици, наземни екипи за ликвидиране на евентуални щети и специални групи, които търсят нови, неизвестни досега на Русия дронове, работи добре, повечето БПЛА бяха унищожени. Ние разбира се се стремим да свалим 100% от дроновете и за наша радост процентът на свалени дронове се приближава към тази заветна цифра. Факт е, че вече демонстрираме и 100% сваляне на БПЛА в Крим например. Освен това снощната атака беше една от най-масовите, ако не и най-масовата“, припомни военният експерт Михаил Онуфриенко.
В същото време експертът смята, че си струва да се помисли за допълнителни мерки за защита на особено важни инфраструктурни обекти. „Смятам, че е необходимо да се промени законът, така че представител на Министерството на отбраната или на специалните служби да може да влезе в частно предприятие, което е петролно депо, и да каже: „Момчета, поставете тук защитни екрани, решетки, конструкции, навеси и т.н.“, обясни събеседникът.
„Може би си струва да се помисли за създаване на нещо като Щаб на Върховното командване или Държавен комитет по отбрана, както беше по време на Великата отечествена война. Той би могъл локално и частично да спре действието на пазарната икономика в определени райони или в определени територии и предприятия. Ще има право да задължи бизнеса да изгради защитни конструкции срещу дронове и да инвестира в други отбранителни проекти“, заключи Онуфриенко.
Автор Олег Исайченко
Източник Поглед. инфо
Превод: В. Сергеев