Как след унищожението на КТБ Делян Пеевски стана милиардер. Списък на заграбените бизнеси от лидера на „Ново начало“

България отблизо

Цветан Василев публикува подробен списък с печалбите на Пеевски от изкуствения фалит на КТБ. Наред с това Василев твърди, че Пеевски е поикал от него собственост на дялове в дружества като „Дунарит“ АД, „Виваком“ ЕАД, „Петрол“ АД, с които Пеевски не е имал нищо общо. Василев твърди, че Пеевски е започнал да го изнудва след като е спрял обслужванията си по кредити за 500 милиона лева от КТБ. 

Цветан Василев доказва, че Делян Пеевски е пряк бенефициент от атаката срещу КТБ и добавя, че той “профитира”, т.е. печели от нея стотици милиони левове. Василев ги разделя по следния начин:

Първо, „неизплатени близо 300 милиона лева непреки кредити от КТБ за бизнеси на Делян Пеевски и съвместни инициативи.

И второ – “присвоени активи около и след изкуствения фалит на банката”.

Активни помагачи при много от тези кражби на активи на КТБ са синдиците на КТБ, държавни институции като бившата КПКОНПИ, държавни дружества като Държавната консолидационна компания и държавната Българска банка за развитие(ББР)“, твърди Василев в писмото си до НС.

След това Цветан Василев публикува подробен списък, който твърди, че е на “присвоените активи” от Делян Пеевски след фалита на КТБ.

„Виваком/НУРТС“ – 46% или 500 милиона лева от разликата между цената на покупка и продажба на Виваком/НУРТС (чрез подставеното лице Спас Русев, доказателства за което могат да бъдат намерени както в показанията на финансовата мениджърка на самия Русев Джослийн Бенет, дадени под клетва пред Лондонски съд по повод на манипулирания търг за акциите на Виваком в Лондон през 2015 г., така и в присъствието на швейцарския професионален фидуциар Зено Алоиз Майер в Надзорния съвет на Виваком, след придобиването ѝ от Спас Русев, ВТБ и Милен и Георги Велчеви).

„Техномаркет“ – присвоен бизнес чрез сделка с Едуардо Миролио при цена от около 15 милиона лева при пазарни оценки на Техномаркет от 100 милиона лева, т.е. полза за Пеевски и щета за КТБ от 85 милиона лева, пише Василев.

„Понастоящем експозицията (задълженията-б.р.) на същия Техномаркет към държавната ББР (експозицията е на „Благоевград-БТ“ АД) по моя информация е около 150 милиона лева“, добавя той.

Печатница „Христо Ботев“ – присвоена за под 4 милиона лева чрез частен съдебен изпълнинел при задължение от 80 милиона лева към Партнер Лизинг, фирма финансирана от КТБ, т.е. щета за КТБ и полза за Пеевски от 76 милиона лева.

ИПК „Родина“ – придобита на търг от синдиците на КТБ чрез редица фалшификации, вкл. присвояване на задължения на ИПК “Родина” към фирми за около 10 милиона лева при пазарна оценка от около 200 милиона лева, т.е. полза за Пеевски и щета за банката от 190 милиона лева, посочва Цветан Василев.

София Прес, сграда на Цариградско шосе – присвоена чрез създаване на несъществуващи задължения на фирмата-собственик към фирма, свързана с Пеевски. Ползата за Пеевски и щетата за банката е 20 милиона лева. Доказателство за това е използването на сградата от фирми, свързани с Пеевски.

Присвоени около 150 милиона лева от активи, прехвърлени от синдиците на КТБ срещу вземанията на офшорката Виафот (доказано свързана с Пеевски чрез неговия адвокат Александър Ангелов при разкритията на Panama Papers/Панама Пейпърс) – срещу вземания от 50 милиона лева, прехвърлени му от Едуардо Миролио.

„В този случай активен помагач на Пеевски е Държавната консолидационна компания. Ползата за Пеевски – съответно щетата за банката – е над 100 милиона лева“, твърди Василев.

Около 30 милиона лева са присвоени от Пеевски чрез отклоняване на вземания на офшорната фирма Далий Трейдинг (задължено лице към фирми-длъжници на банката) от фирми на Красимир Гергов. Реализацията на това присвояване е осъществена чрез сделка с bTV.

„По този случай съм сигнализирал тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров още през 2018 г. – нямаше никакъв резултат“, посочва Цветан Василев в писмото си до НС.

Техноекспортстой – 30 милиона лева са присвоени чрез съдебни хватки в началото на атаката срещу КТБ.

„Гипс Кошава“ – присвоен незаконно чрез цесии по време на специалния надзор на КТБ чрез използване на средства от КТБ. Щетата за банката, съответно ползата за Пеевски, е над 50 милиона лева, твърди Цветан Василев.

Придобиване на централата на КТБ на площад „Гарибалди“ чрез специално създадено дружество от адвокати, на които са изплащани огромни хонорари за сметка на масата на несъстоятелността на КТБ от синдиците. Това дружество придобива централата на цена от 19 милиона лева, близо 2.5 пъти по-ниска от пазарната стойност на сградата. Ползата за Пеевски и щетата за банката е 50 милиона лева предвид факта, че дори платената цена от 19 милиона лева вероятно е с източник КТБ, твърди Цветан Василев в сигнала си до НС.

Източник Гласове

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *