Северната ни съседка е разтърсена от политически трусове след решението на Конституционния съд да анулира първия тур на президентските избори. Румънските политици категоризираха случващото се от „държавен преврат“ до „сделка с дявола“. А докато в страната валят коментар след коментар и видеообръщение след видеообръщение, първата световна реакция дойде от от Русия.
Ръководителят на комисията по международни въпроси в руската Дума Леонид Слуцки в социалната мрежа „Телеграм“ сравни ситуацията в Румъния с модела на украинския сценарий от 2004 г. и обвини прозападните сили в „брутална диктатура“.
„Причината, поради която румънският Конституционен съд анулира резултатите от първия тур, на който спечели Калин Джорджеску, била руска намеса. Това е абсурд. Впрочем Джорджеску трудно може да се нарече проруски кандидат, тъй като той защитава националните интереси на Румъния в противовес на агресивния дневен ред на Вашингтон и Брюксел“, отбеляза Слуцки.
Той допълни, че самият Джорджеску многократно е отхвърлял връзките с Русия, уверявайки, че го интересуват единствено проблемите на Румъния и световния мир. „Няма причина да не вярваме на това. Със сигурност Русия не се намеси в изборите в Румъния, както не се намеси в изборите в Република Молдова, както не се намеси и в изборите в Грузия и Америка. Ние уважаваме и защитаваме принципите на ненамеса в делата на суверенните държави“, коментира още Слуцки.
Той отбеляза, че дори опонентът на Калин Джорджеску, прозападната кандидатка от „Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони е заявила след решението на Конституционния съд, че демокрацията в Румъния е потъпкана. „Наистина грубо, много грубо действие на западняците от страх от идването на нови разумни политици като Фицо и Орбан. Истинска агония пред неизбежния крах на еднополюсния световен ред“, каза в заключение руският политик.
Леонид Слуцки е лидер на Либерално-демократическата партия на Русия, която беше ръководена от Владимир Жириновски до смъртта му през 2022 г., отбелязва ТАСС.
Първият тур на изборите за президент в Румъния беше потвърден за валиден от Конституционния съд в понеделник, след като по-рано съдът поиска повторно преброяване на всички над 9,4 милиона гласа заради жалба от един от кандидатите. След това румънският Конституционен съд изведнъж се отметна от решението си и обяви първия тур за невалиден.
Източник: Днес.дир.бг