„Не мога да коментирам фантазиите на други хора. Няма да допусна да бъда въвличан в долнопробни конспирации и медийни димки. Аз в такива конспирации не участвам, нито се меся във вътрешните работи на която и да е политическа партия. Но явно, когато имаш амбиции да управляваш цялата държава, а не можеш да управляваш собствената си партия, е нормално да си изнервен“ – така президентът Румен Радев коментира казаното по-рано от Делян Пеевски, че държавният глава е отговорен за разцеплението в ДПС и че готви сваляне на председателя на парламента Рая Назарян чрез „пионките си от ПП-ДБ“.
„Не мислите ли, че прекалено дълго време медиите ни занимават с личните тревоги и вълнения на въпросния господин, които се опитват да ни се представят като някакъв обществен въпрос. Това не е обществен въпрос, а лична драма, която естествено върви към своята развръзка“, допълни Радев.
Относно решението на КС от миналата седмица президентът каза: „Ако погледнем към този въпрос като цяло – злополучният ремонт на Конституцията и последващите решения на КС, виждаме, че те водят до някакви парадоксални резултати. Нямаме съдебна реформа, но имаме в момента управление без никаква политическа отговорност.
Хора с двойно гражданство не могат да бъдат министри, но могат да бъдат народни представители, тоест те могат да избират и контролират министрите, да коват закони и да вземат важни решения относно националната сигурност. Излиза, че обикновено НС не може да пипа правомощията на главния прокурор, но има право съществено да ограничи правомощията на държавния глава, които пряко касаят държавното управление. Цялостната оценка за този експеримент с шестата поправка е, че не само не успя да постигне заявената цел, но и съществено разклати конституционните устои на държавата“.
Президентът говори пред журналисти след тържествената церемония във Военната академия „Г. С. Раковски“, на която бяха връчени дипломите
Източник Днес.Дир.бг
