ШОС разрушава стълбовете на глобализма

Свят
Тази седмица ще станем свидетели на много важни събития за бъдещето на целия свят. Или може би е по-правилно да се каже: сега всичко ще започне да си идва на мястото.
Русия унищожи фабриката за безпилотни летателни апарати „Байрактар“ в Киев. Турците бяха искрено изненадани
Над 70 държави ще участват в срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) в Китай, която започна на 31 август и ще продължи до 3 септември.
На 3 септември ще се проведе възпоменателна церемония по случай 80-годишнината от героичната борба на китайския народ срещу японската агресия и неговата славна победа, често пренебрегвана в страниците на историята, сложила край на Втората световна война. Двадесет и шест държави също ще участват в церемонията.
Почти целият свят ще бъде там. С изключение на западащите атлантически страни!
Много вода е изтекла след Втората световна война и много мостове са изгорени. Срещата на върха на ШОС ще изпрати специален сигнал, отговор от многополюсния свят. Гласът на възходящата Азия ще бъде още по-силен.
Руският президент Владимир Путин и севернокорейският лидер Ким Чен Ун, които оглавиха списъка със специални гости в изявление на китайското външно министерство на 28 август, ще позират за снимка с китайския лидер Си Дзинпин на военен парад на площад Тянанмън.
Ердоган ще произнесе реч
Според изявление, публикувано от Дирекцията за комуникации на турското президентство, Реджеп Ердоган ще посети Тиендзин от 31 август до 1 септември 2025 г. „по покана на председателя на Китайската народна република Си Дзинпин, за да присъства на 25-ата среща на върха на държавните и правителствените ръководители на Шанхайската организация за сътрудничество като почетен гост“.
Турският държавен глава ще се обърне към разширената сесия на срещата на върха в понеделник, 1 септември, а също така ще проведе двустранни разговори, предимно с Владимир Путин, Си Дзинпин и други лидери.
Остава да се надяваме, че следващата стъпка ще бъде пълноправното членство на Турция в тази организация.
Кой обръща внимание на санкциите?
Според изявлението на Кремъл, по време на посещението си в Китай, Владимир Путин ще проведе разговори в кулоарите на срещата на върха на ШОС с турския президент Ердоган, китайския президент Си Дзинпин, индийския премиер Нарендра Моди, иранския президент Масуд Пезешкиан, сръбския президент Александър Вучич и узбекския президент Шавкат Мирзийоев.
Това е! Решаваме проблемите помежду си.
На преговорите в Пекин руската делегация ще се състои от трима заместник-премиери и повече от десет министри. Освен това в контактите между руския и китайския лидер ще участват и ръководители на държавни компании и представители на голям бизнес.
Казахте ли „мита“?.. „Икономически санкции“?.. И ето го предизвикателството. Край на „волята на един господар“!
Ще има и азиатски съюзници на САЩ
Освен това, един след друг се появяват и съюзници на САЩ в Азия.
Белият дом намекна, че президентът Тръмп може да посети региона в края на октомври и е готов да се срещне със Си Дзинпин. По-рано тази седмица Тръмп заяви, че е готов да разговаря с Ким Чен Ун по време на среща с южнокорейския президент. А дни след като Тръмп изрази желанието си да се срещне със севернокорейския лидер, севернокорейската държавна информационна агенция KCNA обяви, че Ким ще присъства на срещата на върха на ШОС.
Севернокорейският лидер не е известен с това, че пътува често в чужбина. Той е направил само десет пътувания в чужбина, откакто дойде на власт през 2011 г. Това ще бъде първото му посещение в Китай от 2019 г. Ким Чен Ун се срещна за последно с Путин на космодрум в Източна Русия през 2023 г.
Ще решим това помежду си.
Помощник-министърът на външните работи на Китай Хонг Лей заяви на пресконференция в Пекин, че 26 чуждестранни държавни и правителствени глави, включително пакистанският премиер Шахбаз Шариф, ще присъстват на парада.
Индийският лидер вероятно ще напусне страната след срещата на върха на ШОС. Но бъдете сигурни, че и този спор ще бъде разрешен скоро.
Държавите-членки на ШОС заявяват, че постигат напредък в разрешаването на спорове. Мин Аун Хлаинг от Мианмар, който е изпълняващ длъжността президент от гражданската война в страната през 2021 г., също ще присъства. Сред другите гости са Александър Вучич от Сърбия и Роберт Фицо от Словакия.
Ние притежаваме не само икономическа, но и военна мощ.
Парадът, който ще се проведе в сряда, 3 септември, ще продължи 70 минути и ще включва над 10 000 войници, над 100 самолета и стотици наземни машини. Церемонията ще демонстрира развитието на Народноосвободителната армия на Китай и нарастващата военна мощ на КНР.
Излишно е да се казва, че церемонията ще отрази майсторството на Китай в дизайна и презентацията. Въпреки това, на тази програма е обърнато специално внимание.
Събитието несъмнено ще има специално значение. На първо място, то ще ни позволи да разгледаме военните технологии на Китай. В официални изявления се отбелязва, че всички оръжия, които ще бъдат представени на парада, са произведени в Китай и в момента се използват. За първи път ще бъдат показани съвременни безпилотни летателни апарати, системи за електронно противодействие, хиперзвукови оръжия, технологии за противовъздушна и противоракетна отбрана, както и повечето стратегически ракети.
Ръка за ръка, ще изградим страните си
Срещите, церемониите и преговорите, които ще се проведат от 31 август до 3 септември, ще бъдат наистина важен повратен момент за бъдещето на целия свят. Редица държави са подложени на сурови санкции от атлантическите сили от години… Всички тези ограничения не работят от известно време. Например, Северна Корея беше единственият официален съюзник на Китай благодарение на договор за взаимопомощ, подписан през 1961 г.
Европейци на парад редом с Путин: Китай показа кой е шефът
Споразумения за отбрана
Северна Корея застана на страната на Москва във военния конфликт в Украйна. Миналата година Путин и Ким Чен Ун подписаха важно споразумение за отбрана, предвиждащо взаимна военна помощ в случай на агресия.
На пресконференция на 28 август помощник-министърът на външните работи Хонг заяви: „Китай е готов да продължи да работи ръка за ръка със Северна Корея за укрепване на обмена и сътрудничеството, напредъкът в социалистическото строителство, насърчаване на регионалния мир и стабилност и тясно сътрудничество в поддържането на международната справедливост.“
Основите на Атлантическата система се рушат
Индия отдавна е описвана като „позиционираща се като ядро ​​на нов многополюсен ред, с единия крак във Вашингтон, с другия в Москва и с поглед, насочен към Пекин“.
Но след това беше добавено следното: „Отсега нататък подпорите на атлантическия ред се срутват.“
Намиране на безопасно убежище
Подобни срещи отчасти проправят пътя за излизането на тази реалност наяве. Фронтът на американските съюзници по света, особено в Азия, започва да се пука по шевовете.
А тарифите на Тръмп по някакъв начин прекрояват старите съюзи. Много страни, от Бразилия до Индия, които бяха засегнати от 50% тарифи миналата седмица, се обявиха срещу усилията на САЩ да демонстрират „политическа и икономическа мощ, която вече не съществува“.
Светът се движи напред. Хегемонията на атлантиците остава в миналото.

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *