
Принципно щом има валутен борд в страната, българският лев представлява клонинг на еврото и е стабилен. Неофициално държавата е член на еврозоната. Моето мнение е, че официалното присъединяване към еврозоната е лоша икономическа идея и няма да доведе до нищо добро.
Едната опасност е морална. Правителството може да реши да направи неразумни харчове и да натрупа сериозни дългове, които народът после трабва да плаща. Ще си кажат, че каквото и да сторят, ЕС е длъжен да ги спаси. Но не е така. Същото си мислеха гърците. Там започна едно лудо харчене на пари. И то не беше за хората. В Гърция парите просто бяха откраднати от част от политиците и това доведе до невиждана криза, която народът плати.
Аз не намирам българските политици за по-различни от гръцките и сценарият с краденето може да се превърне в страшна спирала, а народът да обеднее, каза Ханке. И напомни, че и сега имаме дългове, но валутният борд пречи да се вмезат огромни заеми. И само това ни спасява.
Премиерът Борисов изобщо не слуша народа, защото мнозинството българи искат да си остане валутния борд и не искат смяна на валутата. Самият Борисов също не показва последователна политика, а се мята във всички крайности. Първо е за приемане на еврото, после уж не иска приемане на еврото, след това заявява, че ще чака влизането в зоната. Неговото поведение е резултат от пряк диктат и той прави каквото в Брюксел му наредят да прави.
Но не се интересува какво иска народът.
Втората причина е финансова и пак морална.
Лъжа е, че замяната ще стане евро-лев на една и съща стойност. Няма как икономически, финансово и дори теоретически да се получи.
Затова заплатите ще останат същите, но не и на същата стойност, а стоките и услугите ще поскъпнат.
Народът ще обеднее, категоричен е финансистът.
Автор Ели Комитска, istinata.net
Герб да си гледат партията че концлагера в Белене да не отвори врати преди АЕЦА там. И то за по малко време от визитата му до Русия на Премиера. Лично моя гледна точка относно към превратаджиите в последните 145 г.