Изненада: Преговорите за пенсии и доходи били пожелателни, и никой не знаел от къде ще дойдат парите!

България отблизо
За пръв път виждам преговори, които се правят без сметки. Там нямаше изчисления. Това е доброто пожелание на всяка една партия да се случи такъв тип политика. И самите формации се съгласиха, че по-късно ще видят колко ще струва, но не ми изглежда нормално.

Това заяви в ефира на bTV Любомир Дацов, финансов експерт и бивш министър на финансите.

 

Той коментира преговорите в сектор икономика и социална политика между потенциалните коалиционни партньори в лицето на „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, БСП и „Има такъв народ“. Те се проведоха напълно публично, но много от икономистите заявиха, че в секторите „Икономика“ и „Социална политика“ всичко е по-скоро пожелателно. Сред предложенията е и вдигане на минималната работна заплата.

 

Според Дацов обаче това значи доближаване на нискоквалифицирания труд до този, който полагат хората с образование. По думите му налице е системно увеличаване на минималната работна заплата през годините, което води до увеличение на нискоквалифицираната работна ръка.

 

„Става ли по-конкурентноспособна икономиката? Това обяснява и инфлацията“, категоричен бе още Дацов.

 

“В момента всички показатели сочат, че за следващата година не може да се говори за криза и не е допустимо България да е на дефицит. Онова, което трябва да се направи, е да има преход. Реалистични цели са за залагане на бюджет около нулата. Според мен това ще е правилната политика. Всяко едно изхвърляне в момента като увеличаване на минималната работна заплата е ненужно”, допълни още Дацов.

Нека напомним на г. Дацов, че в бюджета ще има повече пари, ако възстановим и развием икономиката. И то държавната икономика. Защото се оказа, че частните фирми не са в състояние да дадат нещо на България. Те просто обогатяват своите собственици, а за работниците и за икономиката на страната се получава кръгла нула.

За момента трябва да балансираме не бюджета на държавата, а бюджета на хората. По простата причина, че когато у хората има пари и покупателната способност расте, това провокира и развитие на икономиката. Защото една фирма може да произведе и предложи много неща, но ако няма кой да ги купи фирмата фалира. И държавата също.

Да не говорим, че се препотвърждава старата поговорка: „Ситият на гладния не вярва!“

 

Дацов все пак промърмори, че нямало основание да не се увеличат пенсиите, защото това вече било гласувано в Народното събрание.

 

„Идващото правителство препотвърди нивото на доходите, макар че бе заявено да паднат. Кризисната добавка за пенсионерите беше временна и трябваше да отпадне. Потвърди се това, че като вдигнеш едни доходи, не можеш да ги върнеш обратно“, посочи още Дацов.

Ами тогава хайде да не вдигаме никакви доходи. И да правим като ГЕРБ. Обикновените хора стягат коланите, а феодалите по върховете и по места се къпят в мед и мляко.

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *