Мария Захарова повдигна завесата над разговорите в Рияд

Свят

Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова призова да не се очаква особен пробив от продължаващите руско-американски консултации в Рияд.

По думите й работата на срещата протича в няколко посоки.

„Това са преговори, които се водят при закрити врата. Разбира се, не трябва толкова да чакаме някакви пробиви, колкото да осъзнаваме, че се работи в няколко направления“, заяви дипломатът на среща със студенти от Руския икономически университет „Плеханов“.

Тя подчерта, че е необходимо да се помнят целите и задачите на специалната военна операция (СВО), определени от Руската федерация. Тях никой не ги е отменял и те са демилитаризация и денацификация на Украйна, неутрален статут на страната без възможност за присъединяване към НАТО, изтегляне на всички военни бази на САЩ и НАТО от Източна Европа и Балканите, както и създаване на буферна зона под контрола на Русия, която да включва такива градове като Харков, Одеса, Николаев, Днепропетровск и т.н.

Преговорите между Русия и САЩ в Рияд продължават вече над 9 часа, съобщават руските медии. Преди час те бяха подновени след трето прекъсване, съобщи за РИА Новости източник от срещата.

Разговорите между двете страни започнаха около 10:00 ч. московско време (9 часа българско). По-рано през деня членът на руската делегация, ръководителят на международния комитет на Съвета на федерацията Григорий Карасин заяви пред РИА Новости, че преговорите са в разгара си, като се обсъждат най-сериозните проблеми.

Говорителят на руския президент Дмитрий Песков пък обяви, че експертните групи на Русия и САЩ не планират да подписват никакви документи след днешните консултации в Рияд.

„Не, не се планира издаването на никакви документи“, отговори той на свързан с темата въпрос.

Кои са преговарящите?

Консултациите между представители на Руската федерация и САЩ започнаха на 24 март. Руската делегация се ръководи от председателя на комисията по международни отношения на Съвета на федерацията Григорий Карасин и съветника на директора на Федералната служба за сигурност Сергей Беседа.

Американската делегация пък включва старши директора за Европа в Съвета за национална сигурност Андрю Пийк, директора по политическо планиране в Държавния департамент Майкъл Антон, както и асистенти на специалния пратеник за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майк Уолц.

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *