Томислав Дончев: Нямаме нищо общо с онези 75 милиона, а президентът не помага, защото…

България отблизо

В политиката всичко трябва да е на морална основа. Ако има неща, които будят недоверие, се изисква политическо действие.

Това каза вицепремиерът Томислав Дончев пред bTV, след като по-рано днес премиерът Бойко Борисов поиска оставката на борда на Българска банка за развитие (ББР).

„Смутът дойде от това, че ББР трябва да е много по-толерантна и е неоснователно да се казва, че този кредит има общо с държавата“, допълни той.

„Въпросният ресурс не се осигурява на ББР, а се осигурява на другите банки чрез нея“, завърши той.

Ще репликираме вицепремиера. Въпросът, който задават президентът и другите граждани е, как тези 75 милиона лева се осигуряват на банките, а се дават на колекторска фирма?! На този въпрос Дончев не даде отговор. А уж всичко трябвало да е на „морална основа“.

Дончев коментира и словесните престрелки на правителството с президента Румен Радев.  „Войната на институциите винаги е нещо лошо. Хубаво е да има напрежение и да се контролират една друга, но война означава, че се пилее енергия в противопоставянето на една или друга институции.

Трябва да минем с по-малко щети през това премеждие“, обясни той.  „Можем да продължим с цитати и закачки, но аз не мога да разбера какво ни предлага президента? Кое да направим по различен начин? Хубаво е да има спор, но да се води по подходящ начин. Да се обменя информация и да се правят предложения. Вие чухте ли предложения?

Отново ще репликираме вицепремиера. Президентът отдавна дава предложения. И то не едно и две. Но никой от управляващите не иска да чуе предложенията. Президентът не предлага разхлабване на мерките, а иска да се изработи стратегия за по-бързото излизане от тази епидемия. Защото по този въпрос правителството не дава отговор. То само увеличава времето на извънредното положение. А това не е решение. Трябва да се търсят лекарства, ваксини, да се тестват по-засилено рисковите групи, изобщо да се действа, а не само да се чака.

Вицепремиерът обяви, че разхлабване на мерките може да има, когато минем пика на заразата и епидемията е в контролируема фаза“, като допълни, че решението не се взима от политиците, а от специалистите.

„Експертите са категорични, че мерките не трябва да се отпускат на този етап. Обсъждат се, обаче, всички възможни мерки за либерализация. Парковете са много важна тема, хората имат нужда от разходки, за да преживеят психически това. Трябва да се спазват мерките за социална дистанция, но се обсъжда да се случи и това“, каза още Дончев.

„Ако си мислите, че строгите мерки ни носят удоволствие, жестоко се лъжете. Защо да причиняваме това на хората без нужда? Трябва да спасим човешки животи“, допълни той.

Вицепремиерът обясни, че не трябва да се говорят глупости, които да травмират хората и да ги напрягат допълнително.  „Представете си една самотна майка, която трябва да работи от вкъщи. Тя е там, но не може да обърне внимание на детето си. Представете си семействата с проблеми, които трябва да бъдат затворени“, допълни той.

Над 61 хиляди са безработните в момента в държавата. Вицепремиерът коментира и този проблем, както и какви са решенията му.  „На първо място са тези гаранции, които бяха осигурени през банките, за да се отложат кредитите за някой друг месец. Схемата 60/40 се оказва обект на интерес. Това, което се работи в момента, е допълнителна подкрепа за най-малките. На тях имаме шанс да помогнем по много бърза схема за безвъзмездно финансиране. Ако отговаряш на критериите, имаш право да получиш безвъзмездно финансиране, но не повече от 15-20 хиляди лева. Не бива да допускаме масови фалити“, заяви Томислав Дончев, цитиран от информационна агенция Блиц.бг.

Това добре, но помощите за бизнеса няма да помогнат за излизане от извънредното положение. И понеже болниците не могат да поемат всички заразени, правителството трябва да пусне по аптеките лекарства, които помагат. Например хининът. Макар да не помага кардинално, все пак е помощ. Това също може да доведе до спад на заболеваемостта, без да се претоварва здравната система.

Но по този въпрос, който и президентът индиректно постави, правителството мълчи. Може и да прави нещо, ние не знаем, но мълчанието не е най-добрата политика в случая. И точно против това се обявява президента. Така че Дончев да разбере: За да няма критики към правителството, то трябва да не игнорира предложенията на президента и да не се прави, че не ги разбира. Трябва да впрегне потенциала си и да работи.

Но как да го направи като Борисов иска сам да обере лаврите. Ако изобщо има лаври.

Tagged

1 thought on “Томислав Дончев: Нямаме нищо общо с онези 75 милиона, а президентът не помага, защото…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *