Military Watch Magazine: Руската система С-400 срази френския самолет Aтлантик 2 над Балтийско море

Свят

Морски патрулен самолет Aтлантик 2 на френския флот е бил осветен от радара за насочване на руската ракетна система земя-въздух С-400 с голям обсег на действие в нощта на 15 срещу 16 януари, в момент, когато самолетът е прелитал над Балтийско море. Ракета насочена към злоролучния френски самолет е била отклонена в последния момент от руските оператори на системите С-400, пише Military Watch Magazine. Това е било последно предупреждение към френското морско разузнаване, затова самолетът веднага е променил треакторията и се е измъкнал от зоната, охранявана от руските противовъздушни системи С-400.

Смята се, че системата е била разположена в най-западната територия на Русия Калининград, където модерните системи за противовъздушна отбрана са силно концентрирани, за да осигурят сигурност срещу силите на НАТО, които я обграждат от всички посоки. Съобщава се, че по това време Aтлантик 2 е извършвал проверки близо до шведски и балтийски води и е сканирал кораба.

Самолетът носи тежко оборудване за наблюдение и може да разполага както с крилати ракети, така и с торпеда, което му осигурява сравнима роля с руския Ту-142 или американския P-8. Допускането на френския самолет в близост до С-400 е било предприето от френския министър на отбраната Себастиен Льокорню и се случи в момент на особено високо напрежение между Москва и Париж, главно заради продължаващата война в Украйна. Това, както се оказа, беше много рискована операция, понеже руските системи С-400 са уникални средства за поразяване на всякакви самолети и ракети като образуват своеобразен противоракетен и противосамолетен купол над територията, за която отговарят.

Русия разчита в голяма степен на системите за противовъздушна отбрана С-400, за да защити въздушното си пространство, и ги е изпробвала с голям успех в бойни действия в украинския театър, включително за много дълги удари срещу цели на разстояние до 400 километра. Системите са ценени заради високата си мобилност, високите полетни характеристики на техните ракети и използването на множество допълващи се радари, работещи в различни вълнови диапазони, за да постигнат висока ситуационна осведоменост дори срещу слабо видими „стелт“ цели.  Те се произвеждат в много по-голям мащаб от всички други системи за противовъздушна отбрана с голям обсег в света.

От погледа на специалистите не е отбягнал и фактът, че предупреждението спрямо френските морски и военно-въздушни сили е дошло в момент, когато Париж и Лондон обсъждат възможността за разполагане на „миротворчески“ сили на територията на Украйна. Този „инцидент“ просто е бил напомняне от страна на Москва за това каква участ очаква всякакви въздушни,у морски или сухопътни сили, които решат да се вмъкнат на територията на Украйна или на някаква друга територия, охранявана от руските Въздушно-космически сили.

Източник Труд

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *