Агенцията за ядрено регулиране: ЕС и САЩ нямат правомощия да спират АЕЦ „Белене“!

България отблизо

Проектът АЕЦ „Белене“ не е спрян и конкурсът продължава. Това заявиха специално за БГНЕС от Агенцията за ядрено регулиране. Площадката за втората ядрена централа не се нуждае от нов лиценз, допълниха от АЯР.

Коментарът е по повод информация на сайта Euractiv.bg, в която се твърди, че бъдещото изграждане на втората атомна централа се нуждае от нов лиценз, както и заради анонсираните нови санкции на Вашингтон срещу проектите „Северен поток-2“ и „Турски поток“.

Площадката на АЕЦ „Белене“ е отдавна одобрена и няма проблеми с изпълнението на конкурса. Европейската комисия няма правомощията да издава подобни становища по отношение на проекта, това е в правомощията на националния регулатор, коментира пред БГНЕС темата председателят на Агенцията за ядрено регулиране /АЯР/ Лъчезар Костов. А що се отнася до санкциите на САЩ те нямат основания, понеже тръбата на „Балкански поток“ се строи изцяло с български пари и не е руски проект. По нея само ще тече руски газ, но и природен газ на други страни, които имат желание да се включат.

Заместник-председателят на АЯР Борислав Станимиров допълни, че от гледна точка на Агенцията, площадката за АЕЦ „Белене“ е одобрена през 2004 г. и няма нужда от ново прелицензиране. Що се отнася до това дали е необходим нов ОВОС, това може да каже ресорното екоминистерство.

На 18 юни стана известно, че трима от големите участници в проекта за АЕЦ „Белене“ са обединили своите усилия. Това са руската държавна корпорация „Росатом”, френската „Фраматом“ и американската „Дженерал Електрик“.

По-рано министърът на енергетиката Теменужка Петкова бе обявила, че държавата ще участва в проекта за АЕЦ „Белене“ единствено с активите, които притежава. „Те са сериозни. Притежаваме оборудване, лицензирана площадка. Ние ще участваме с апорт на тези активи“, уточни тя.

През 2018 г. парламентът даде мандат на правителството да предприеме действия по реализацията на проекта на пазарен принцип, без предоставяне на държавна гаранция, корпоративна гаранция или сключване на договор за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия.

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *