Потресаващо социологическо проучване разкри какъв е българинът! Чалгаджии ли сме, или ни направиха такива?

България отблизо

43% от българите слушат музика всеки ден, а 27% няколко пъти в седмицата. Младите в най-големи дялове слушат музика  всеки ден и с увеличаване на възрастта намалява делът на тези, които слушат ежедневно.

Това показва проучване на „Тренд“ за музикалните предпочитания на българите. Народната музика се слуша от най-голям дял – 26%. На второ място е попфолк /чалга/  – 21% и  поп с 19%. 14% от българите слушат рок. Младите на възраст 18-29 г. в най-голям дял слушат попфолк /чалга/. С увеличаването на възрастта намаляват вкусовите предпочитания към този жанр и се увеличават спрямо народната музика  и поп музиката. В малките населени места и селата хората предпочитат народната музика и попфолка, а живеещите в Столицата и Областните градове – поп и рок. 8% е делът на българите, които слушат естрада. В най-голяма степен българите слушат музика вкъщи – 56%. 21% – в колата си.

Близо една трета от българите посочват, че ходят на концерти, докато цели 71% посочват, че не ходят. Живеещите в столицата в най-голям дял ходят на концерти за сметка на живеещите в областни градове, малки населени места и села. Това, в голяма степен се дължи на факта, че в София хората имат повече опции и възможности да посещават концерти. За малко над половината от българите (56%), когато слушат музика водещото е мелодията, ритъмът, инструментът, докато за една трета водещи са съответно текстът, смисълът, посланията.

Прави впечатление, че само за хората над 70 години е по-важен смисълът и текста, отколкото мелодията и ритъма. Българските изпълнители са по-често слушани от чуждестранни такива.

Близо половината (48%) от българите посочват, че харесват попфолк музиката, докато 41% посочват, че не я харесват. Тук отново се наблюдава, че младите симпатизират в по-голям дял на този жанр за сметка на по-възрастните. Две трети от живеещите в селата харесват попфолка, а в столицата този дял е 44%.

Толкова за културата на нашенеца, толкова за декларациите – „Аз чалга не слушам, аз не гледам „Биг Брадър“. А в същото време Фейсбук опустява, когато започне поредната воайорска сага по телевизията, или има интервю с плеймейтка.

Оказва се, че народът харесва ерзац – културата, тъй като самият му живот е ерзац.

Живеем в държава-менте, храним се с продукти-менте, получаваме жалки заплати и пенсии, изгубихме мечтите си, материалното смачка духовното.  Тогава защо се чудим, когато младите смятат Риголето за анимационен герой, а „Травиата“ за марка козметика?

А по-старите са се хванали за фолка и попфолка, защото така се чувстват патриоти и смятат, че слушат автентична българска музика.

Опростачиха ни тотално.

Но пък ние позволихме да се случи това!

Тогава кой е виновен?

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *