Социолози избиха рибата: ГЕРБ печели тези избори, обаче електоратът имал други нагласи

България отблизо

Най-добре е всеки да гласува според личните си и политически и политически предпочитания, а не на принципа против управляващите кметове.

Това смятат 61,9% от запитаните в социологическо проучване на „Алфа Рисърч“, относно местните избори. 37,2% пък са на мнение, че недоволните от управляващия кмет трябва да се обединят и да подкрепят опонента му на евентуален балотаж. Силно поляризирани са нагласите по оста „запазване на статуквото или промяна в местната власт“.

41% от имащите право на глас в страната биха предпочели в тяхната община да продължи да управлява настоящия кмет, 47% са за избор на нов градоначалник.

В средата на третия управленски мандат на ГЕРБ нараства усещането за изхабяване на властта.

48% от избирателите са на мнение, че е време друг да поеме управлението, срещу 33%, които продължават да са убедени, че няма по-подготвена партия от ГЕРБ. Към момента обаче липсва консолидираща избирателите алтернатива.   Въпреки това, ГЕРБ продължава да е първа политическа сила, като 21,5% от имащите право на глас биха я подкрепили на евентуални предсрочни парламентарни избори.

Бъдещата партия на Слави Трифонов „Няма такава държава“ би получила 8,3%. Към момента БСП остава втора политическа сила, като би била подкрепена от 18,7%. ДПС продължава да е трета с 8,6%. При институциите президентът Румен Радев продължава да се ползва с най-висок персонален рейтинг от 55%. Премиерът Бойко Борисов получава 28% от одобрението на народа, а кабинетът му – 15%. Едва 8% дават положителна оценка на Народното събрание. Изследването е част от тримесечния мониторинг на обществено-политическите нагласи на българските граждани на агенция „Алфа Рисърч“.

Представените данни са от проведеното в периода 10 – 16 септември 2019г. национално-представително проучване сред извадка от 1023 пълнолетни граждани. Използвана е двустепенна стратифицирана по регион и тип населено място извадка, с подбор на респондентите по квота въз основа на признаците пол, възраст и образование. Метод на интервюиране – пряко стандартизирано интервю по домовете с таблети.

Коментарът на istinata.net

Защо в едно проучване се смесват местни и парламентарни избори?

Защо се внушава на хората, че ГЕРБ печели, като според цифрите само една пета от българите го подкрепят?

Защо изследването е представено така, че да обърква, а не да информира обикновените хора?

Защо трябва да се гласува за партия, а не за личности?

Защо се натрапват непрекъснато партии, а никой не обяснява, че изборите са мажоритарни и би трябвало да са надпартийни и да спечели по-достойният?

И какво общо има Слави, когато няма да участва?

Ето на всичко това у нас му се казва социология!

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *