„Нюзуик“: Съюзници – разбойници: Ето какво се случва с парите за Украйна

Свят

Западът пречи на Украйна да изразходва отпуснатите й средства за производство на собствени оръжия, използвайки тези пари в свои интереси, пише Newsweek.

„От 68 милиарда долара помощ, одобрена от Конгреса за Киев, почти 90 процента са изразходвани в Съединените щати“, пише изданието.

 

Съюзниците, вместо да подкрепят украинския военно-промишлен комплекс, настояват за закупуване на скъпи чужди оръжия, които въпреки скъпотията си горят, както всички други, ударени от руската армия, се посочва в статията.

На това нашият народ му вика съюзници – разбойници. Но украинците сами си избраха тези съюзници. И то при положение, че получаваха от Москва отопление, горива, осветление – всичко почти даром. Руснаците искаха само да имат приятелска страна на западната си граница.

В същото време, продължава разобличението на западните „съюзници“ –  украинските производители не могат да продават продукцията си в чужбина, тъй като лицензи за износ не са издавани от избухването на конфликта, пише изданието, позовавайки се на източници в украинската отбранителна индустрия.

Нещо повече. Без държавни поръчки украинските оръжейни компании ще трябва да съкратят част от служителите и да намалят производствените мощности, което пряко ще се отрази на боеспособността на страната, се казва в материала.

В същото време данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) показаха, че Украйна се е превърнала в най-големия вносител на оръжия през последните пет години.

Доставките от САЩ са 39 на сто, Германия и Полша – съответно 14 и 13 на сто. Така съюзниците, за сметка на Киев, модернизират собствените си арсенали.

Който иска нека да си избира такива съюзници. Но всъщност и ние ги избрахме същите, та сега се чудим как да се отървем от тях.

По-рано администрацията на САЩ обяви отпускането на първия за тази година и общо 55-ия пакет военна помощ за Украйна в размер на около 300 милиона долара.

От Пентагона обясниха, че са успели да намерят средства, като накарат доставчиците да намалят цените за попълване на прехвърлени по-рано оръжия и боеприпаси.

Източник БЛИЦ

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *