Антоанета Христова: Президентът предизвиква негативни реакции!

България отблизо

Президентът успя да насочи вниманието към проблеми и теми, към които обществото е настроено критично, като така притиска управляващите за решаването на тези проблеми“.

На везните натежава обаче негативната оценка – президентът си разреши да не бъде президент, а политически играч.  Ролята на президента е тиха, не е роля за медии, за префокусиране, това е ролята на авторитета, който трябва да може, когато има проблеми, да бъдат разрешавани с тихата медиация на подобен авторитет“.

Това заяви пред БНР политологът проф. Антоанета Христова по повод четиригодишнината от встъпването в длъжност на президента Румен Радев.

По думите ѝ, този тип противопоставяне и политическа игра е поляризирало обществото.

Според политолога доц. Борис Попиванов, президентът е станал водещ изразител на тенденцията да се назовават нещата с истинските имена, да не се замитат следите. Макар да изразява обществени настроения той обаче не съумява да провежда ефективен диалог с по-широк спектър от политически партии и с медиите, смята Попиванов.

Христова е на мнение, че ефективността в действията на президента е много ниска, а това не предполага добър диалог. „Румен Радев няма добра експертиза около себе си, може би защото е свързан с много приятели, лоялно верни хора, но това не оправдава резултата. Тези хора не могат да бъдат консултанти в основните секторни политики, към които той заявява критика“, категорична е тя.

По повод визията на Румен Радев за управлението на страната, Попиванов допълни, че тезата на Радев от години насам е, че проблемът на България е системен.

Антоанета Христова заяви, че не вижда президента като лидер във външнополитически план. „Когато си подготвен за политиката, ти се справяш. Но когато не си, и сложиш на ръба на копието нападението като единствено средство за постигане на целите, тогава резултатите не са добри“, подчерта тя.

Попиванов поясни, че Конституцията предписва определени правомощия на президента във външната ни политика. „Често тези правомощия са свързани с взаимодействието. Но имаше стремеж тази функция да му бъде задкулисно отнета, което не успя да допринесе за успешен диалог между него и управляващите.

Инициативата „Три морета“ е важна заявка, но ще изисква тепърва страшно много неизвестни да бъдат решени“, допълни Попиванов.

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *