Лицемерие! СЕМ се юрна да опазва психичното здраве на българите. А програмите на телевизиите изобщо видяхте ли?

България отблизо

Следим всички медии, както сме го правили и досега. Ще го правим и занапред и то по изпитаната методология, по всички стандарти, по които работят и колегите от ЕС. Това заяви председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова в предаването „Още от деня“ по БНТ.

По думите ѝ трябва да се преодолее моделът, по който се е работело от години. Кадровите смени, които направихме показват стремежа ни. Излъчването на заседанията ни онлайн показва целта ни за това действията ни да са открити и прозрачни, обясни тя.

 

„Настоявам да ни наблюдавате бдително, да коментирате и да ни давате препоръки. Когато социалната действителност е токсична, е много необходимо да имаме диалог. Зрителите разчитат на нас по разрешаване на ред проблеми“, подчерта Момчилова.

 

„Законът за радио и телевизия е остарял. Има неща, които липсват в закона. Регулаторът може да бъде по-действен, понякога обаче е добре да бъдем и ограничавани, когато се касае за политически партии. Бихме били по-улеснени, ако се приемат промени в закона. За да опазим психичното здраве е много важно да имаме текстове, на които да се позоваваме в работата си“, на мнение е председателят на СЕМ.

Момчилова коментира и евентуалната санкция към риалити формата „Ергенът“, излъчван по една от големите телевизии у нас, заради съдържанието му, което е неблагоприятно за детската аудитория:

„Медиите ни са в дълг към социално уязвимите хора. Нужна ни е телевизия, пред която родителите спокойно да оставят децата си без надзор. Децата трябва да бъдат предпазени, да им показваме друг модел на поведение. На първо място сме по детски самоубийства, заболеваемост, най-малко спортуващи и т.н.“, каза още тя и допълни, че е получила упреци, които ще осмисли.

Припомняме, че вчера по време на заседание на СЕМ бе обявено, че обмислят санкция за предаването „Ергенът“.

Това добре, но….

Някой погледна ли програмите на националните телевизии?

Кога се излъчва нещо подходящо за деца, когато спряха и „Сънчо“?

Само вижте заглавията на филмите. „Една жена“, „Неразделни“, „Не ме оставяй“, „Буря от любов“, „Обещание“  през деня.

„Съни бийч“ срещу „Под прикритие“ от 21 часа.

Налага ли се да обясняваме що за език се използва в двата филма и доколко възпитателен е той? Та героите карат дори нормалните хора да се изчервяват от срам, камо ли децата!

А после? Рамбовци, ЦРУ-та, убийства, екшъни, стрелби, трупове…

Има ли нещо нормално изобщо по родния екран?

Нещо естетическо, нещо красиво? Нещо възпитателно?

Че то и в готварските формати се ругаят като хамали!

И на фона на всичко това СЕМ се загрижили за психичното здраве на българите и на децата.

Смешен плач, би казал Ботев.

Но Ботев отдавна не е жив.

И даже го изхвърлиха от учебниците…

Станислава СЛАВОВА

 

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *