Първан Симеонов: Доверието в Борисов падна под 20 процента, одобрението на президента Радев се повиши до 52

България отблизо

Затвърждава се усещането за криза и упадък на властта. Tова каза за Радио „Фокус“ социологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл“. Той обясни, че протестът не се опитва да излъчва форма на монопол. „Отровното трио“ трупа разпознаваемост, следвано от Христо Иванов и Мая Манолова.

Партията на Слави Трифонов изглежда най-готовата и най-отдавна заявилата се на „резервната скамейка“ алтернатива, коментира още той. Процесите в протестите кристализират, но не преминават към лидери, а към партии, каза още Симеонов. Според него проблемът на протестът не е намаляващата численост на протестиращите, а това, че те могат да се превърнат в рутина. Това е и целта на управляващите, каза още той.

Когато става въпрос за общо смъкване на доверието в познатата политическа прослойка и търсенето на нови опции по-губещ е ГЕРБ“, каза той. Това са част от изводите от националното изследване на „Галъп“, проведено от 3 до 11 септември сред 807 пълнолетни българи. 29,4% от всички имащи право на глас твърдят, че няма да гласуват, а квадратчето „Не подкрепям никого“ ще зачеркнат общо 6,8%.

Според социолозите обаче голяма част от „Не подкрепям никого“ в самия изборен ден най-вероятно ще се превърне в отказ от гласуване. ДПС традиционно се мобилизира в месеци преди избори (7,6%), а ОП (2,7%) частично са преодолели шока от пика на протестите преди месец и половина и остават на ръба за влизане в следващо НС. ДБ (5,2%) и формацията на Мая Манолова (2,2%) остават на високите нива, постигнати в пика преди месец, но засега не продължават „нагоре“. Влизането на мрежата на Манолова ще зависи от работата до изборите, докато ДБ изглежда сигурен участник в НС. Така изгледи да бъдат в следващо Народно събрание отново имат 7 формации, като пет от тях на този етап изглеждат сигурни.

Над две трети подкрепят протестите. Конкретното искане за оставка на правителството и бързи избори се споделя от 59% от пълнолетните българи. Създаването на втори кабинет в този мандат по-скоро обърква хората – 36% подкрепят, а 43% не подкрепят. Мнозинство от 57% не подкрепя блокадите, докато 34% ги подкрепят.

Контрапротестите намират подкрепа сред 28% от пълнолетните българи, а 53% не ги подкрепят. Няма съществена промяна в доверието към институциите спрямо изследването от предходния месец. Спадът при правителство и парламент не е продължил, макар те да остават на достигнатите в миналия месец ниски нива на доверие – този месец съответно 21% и 15%.

Президентската институция  възстановява нивата си на доверие от предходни периоди, след като изглеждаше застрашена преди месец, и сега е с доверие от 52%.

52 процента е и личното доверие в Румен Радев, с което той остава най-одобряваната политическа фигура у нас. Бойко Борисов остава с доверие под 20% и така е на традиционните нива на Корнелия Нинова и двамата вече имат еднакво одобрение сред обществото.

Слави Трифонов има 30% доверие. Хората от „Отровното трио“ все още имат сравнително ниска разпознаваемост, макар че тя расте. На ниската разпознаваемост се дължат и наглед не толкова високите нива на лично доверие за тримата – в диапазона между 11 и 16%.

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *