Томислав Дончев: ЕС не може да ни спре парите! Ние сме обвързани с тях! Ще имаме и за следващото правителство!

България отблизо

Европейско финансиране може да бъде ограничавано и спирано по редица конкретни причини, които са свързани с дефицити и пропуски в системите за управление и контрол, най-вече при пропуски с контрола. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в отговор на на журналистически въпрос. По думите му в момента контролната система на България работи отлично.

 

Финансиране не може да бъде ограничено, не може да бъде спряно вследствие политически скандал, това не е разписано в нито един нормативен акт, допълни вицепремиерът след участието си във форум, организиран от КНСБ.

По темата за резолюцията на ЕП за състоянието на правовата държава и основните права в България и в частност за Истанбулската конвенция, вицепремиерът също напомни, че резолюцията не е нормативен документ, но заяви, че приветства всеки призив, свързан с това да имаме върховенство на закона, по-ефективна борба с корупцията, отстояване на гражданските права.

Дончев обаче изтъкна, че според него в проекта на резолюция има „странни неща“ и допълни, че ако това е сигнал от ЕП, той за него е малко объркващ.

По въпроса за това, че механизмът за сътрудничество и проверка не отпада на този етап за страната, вицепремиерът коментира, че когато имаме обществена и политическа криза, когато основна тема в дневния ред е справедливост, върховенство на закона, от политическа гледна точка трудно би било да говорим за отпадане на един или друг механизъм.

По думите на вицепремиера пулсът на политическия живот и на обществените настроения в момента е друг.

По отношение на обвързването на върховенството на закона с еврофинансирането Дончев напомни, че българската позиция е аналогична, но посочи необходимостта от система от обективни критерии за това къде има или няма нямаме такова върховенство.

 

Следващата седмица започват обществените консултации по Националния план за възстановяване и устойчивост, обяви Дончев на организиран от КНСБ форум за дигиталната и зелената трансформация на България, предаде БНР.

Това не може да е планът на правителството. Това трябва да е планът на България, а и в крайна сметка кой, каквото и да ви обяснява, този план при всички случаи, 100% ще бъде реализиран от следващото правителство.

Ангажиментът на това правителство би могло да бъде да го подготви. Крайният срок е април месец следващата година. Аз мисля, че като национално усилие, ние в общи линии, в рамките на тази година трябва да бъдем готови.

Което означава, че следващите три месеца, освен експерти в администрацията да работят, ние трябва да имаме много добър слух, да чуваме, абсорбираме всяко добро предложение и да бъдем достатъчно чувствителни към всяка адекватна критика, която очаквам да получа. И най-вече да отворим пътя към ускорено развитие и модернизация на страната“.

Ключовият въпрос ще бъде къде да се насочи финансирането, което трябва да е обвързано с реформи, подчерта вицепремиерът. На базата на този план страната ще получи финансиране от 6,2 милиарда евро:

„Това не са малко пари. Това са 12 милиарда лева, примерно 10% от брутния вътрешен продукт. Това е огромна сума. Първото изкушение е да финансираме всичко и всеки“, каза вицепремиерът.

На дискусионния форум на тема „Дигиталната и зелена трансформация в България“, организиран от КНСБ, днес в София се обсъждат подготовката на страната за новия програмен период до 2027 г. с акцент върху Националния план за възстановяване и устойчивост, както и готовността на работната сила у нас за зелената и дигитална трансформация.

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *