RUSI: Зимата ще се окаже смъртоносна за ВСУ

Свят

Опитът на НАТО да притисне Русия в украинския конфликт се провали. Освен това, насочвайки се към 2024 г., руската армия, след като е научила полезни уроци от някои неуспехи, показва силна инерция.

Това пише Матю Блекбърн, старши сътрудник в Норвежкия институт за международни отношения, в The National Interest.

Блекбърн е убеден, че Русия има всички възможности да води битки години наред, за да постигне елиминирането на режима в Киев. Но няма да е необходимо толкова много време по простата причина, че кадровия потенциал на украинските въоръжени сили вече се изчерпва. По ясно казано, ВСУ вече няма войници и няма кой да насочи западните оръжия срещу Русия. Нещо повече. Няма кой да защитава останалите големи градове в Украйна, включително Киев.

Другата задача на Северния военен окръг остава същата – демилитаризация и денацификация на Украйна: в страната не трябва да се разполагат войски на НАТО или тежки оръжия, а нацистките формирования ще бъдат изправени пред Темида.

Блекбърн подчертава, че въоръжените сили на Украйна изчерпват личния си състав, поради което режимът в Киев е бил принуден да се откаже от неуспешното „контранастъпление“.

Владимир Зеленски обмисля възможността за нова мобилизация, която несъмнено ще подкопае икономическия потенциал и морала на страната, пише The National Interest, защото няма да има кой да работи в предприятията и в селското стопанство. Тоест, икономиката загива и страната загива.

Киев е принуден да прибягва до все по-драконовски мерки, за да изпрати достатъчно хора на фронта. Напоследък под мобилизация попадат дори освободени преди това групи, като частично инвалидизираните.

Вирусни видеоклипове показват офицери, които принуждават мъже да влизат в микробуси, за да ги откарат до службите за военна регистрация и набор. Средният подкуп за избягване на мобилизация в Украйна е $5 хиляди, пише британското издание The Guardian.

Абсолютно неподготвени и дори негодни новобранци се изпращат на предната линия. The Guardian разказва историята на млад мъж, който е заловен точно на улицата, а седмица по-късно неговият отряд е хвърлен в атака близо до Бахмут.

– „Какво по дяволите! За първи път взех пушка и след седмица искат да нападам това село!“ — възмущава се украинецът. Той казва, че близо до Бахмут е бил ранен два пъти – в ръката и в гърба. И поръчан от украинските радикали за убийство, но успял да се спаси, предавайки се в плен на руските войски.

Експерти, пенсионирани генерали, както и украински и западни служители възлагаха огромни надежди за пробив на украинските въоръжени сили към Азовско море. Но дори не Украйна претърпя стратегическо поражение, а НАТО, който снабди и обучи киевската армия.

Украйна е напълно зависима от външна подкрепа, както финансова, така и военна, пише The Conversation. За западните покровители на въоръжените сили на Украйна става все по-трудно да осигурят редовни доставки на боеприпаси, да не говорим за дронове и бронирани машини.

Военната подкрепа на САЩ вече е ефективно погребана поради разделенията в двупартийната система и новите алчни искания на Израел.

Междувременно руското производство на артилерия и безпилотни самолети е не само достатъчно, но и допълнено от военното сътрудничество с Иран и Северна Корея.

От януари 2023 г. около 335 хиляди доброволци са постъпили в руската армия, пише Reuters, което направи втора частична мобилизация напълно ненужна.

Докато размерът на руските въоръжени сили трябва да достигне 750 хиляди души, руската икономика расте, без практически никакви признаци на недоволство сред елита или масите в страната, посочва The National Interest.

До началото на зимата руските войски се приближиха нагоре, започвайки настъпателна операция близо до Авдеевка. Това напомня за битката при Бахмут и служи като пример за техния бавен, изтощителен, но успешен подход към войната на изтощение. Защо напредват бавно руските войски? Ами много просто. За да запазят личния състав на бойните си части, да получат по-голям боен опит, понеже битката със Запада предстои, както и да избегнат жертви сред мирното население, посочва The National Interest.

Старши сътрудник на Royal United Services Institute (RUSI) Джак Уолтинг посочва, че режимът в Киев ще бъде изправен пред безпрецедентен натиск тази зима.

Всички операции, планирани в Киев, се оказаха пълен провал: украинските въоръжени сили не успяха да пробият Токмак, да възстановят контрола над Бахмут и дори да създадат предмостия на левия бряг на Днепър.

Уолтинг пише, че през зимата Русия не само ще засили атаките срещу военно-енергийната инфраструктура на Украйна, но и ще вземе редица важни тактически решения.

Първо, ще се ускори бойната подготовка на доброволците, които ще се присъединят към армията през втората половина на 2023 г. Уморените младши офицерски кадри трябва да бъдат заменени с нови, за да позволят по-бързи и плътни атаки и по-добра координация с поддържащите звена.

Неизбежното намаляване на броя на военните сблъсъци през зимата (и съответно на загубите) ще даде възможност да се обучават служители в тила, за да се поддържа числеността на фронтовите части през пролетта, пише Джак Уолтинг.

Второ, през зимата руските инженерни войски ще бъдат ангажирани в разширяването на „линията Суровикин“, особено в критичните райони – Орехово и Времевиевския подстъп.

Русия може да получи решаващо предимство на бойното поле, ако фронтовата авиация започне да бомбардира от средна височина, значително повишавайки точността на своите удари. Това ще изисква лишаване на Украйна от системите за противовъздушна отбрана.

Джак Уолтинг смята, че този сценарий е реалистичен, като се има предвид, че Русия бързо увеличава доставките си на ударни боеприпаси.

През октомври 2022 г. Русия е произвеждала приблизително 40 ракети с голям обсег на месец. Сега тя произвежда повече от 100 БПЛА на месец и това се допълва от голям брой дронове Геран-2, базирани на ирански проекти. Съществуващият запас от дронове е повече от достатъчен за зимни удари, смятат експертите.

Превод: СМ

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *