Бойко Ноев: Президентът да закрие НСО, това е политическа структура!

България отблизо

Президентът трябва да инициира дебат, защото ГЕРБ няма да го направи, или направо да каже, че трябва да се закрие НСО.

Г-н Ахмед Доган си купи ТЕЦ за милиони, има милиони от хонорари, да е жив и здрав, може да си плаща охрана, защо трябва ние да плащаме охраната му. Същото е за Пеевски, защо ние трябва да плащаме за охраната му.

Това каза бившия министър на отбраната Бойко Ноев в предаването „Лице в лице“ по бТВ.

Фактът, че обществото реагира толкова чувствително към всичко, което се случва с НСО е показателен. Моето мнение съвпада с това на хората, които твърдят, че НСО не трябва да се реформира, а да се премахне като структура.

Тази служба трябва да отговаря за трима души в държавата – премиера, президента и председателя на Народно събрание.  НСО пази още и главния прокурор. След това отвориха вратичката с едно „и други“.

Тези хора не  е нужно да се пазят  от 1200 души и да службата да разполага с 40 милиона,  толкова голям бюджет.

Проблемите на НСО са политически. Тази служба е безконтролна. Сега президентът и премиерът си прехвърля топката кой трябва да я контролира. В закона е посочено, че НСО са към президента. Думичката „към“ без ясна отговорност,  прави тази служба така безконтролна.

Не съм симпатизант на Лютви Местан, но него го свали НСО, когато му бе свалена охраната и се наложи той да търси сигурност в турското посолство.

Над 40 милиона е ресурсът на тази служба, финансовия министър ги нарича „такситата на властта“. 1200 млади и здрави хора не охраняват, а направо обгрижват властта. Те охраняват Ахмед Доган и Делян Пеевски, които са милионери. Това са хора, които имат много пари, защо не си вземат частна охрана?

Главния секретар на МВР, шефът на НСО и шефът на ДАНС решават кой да се охранява, но кой е направил предложение да бъде охраняван Пеевски? Доган го охраняват от 10 години. За толкова време не намериха ли къде и кой е тази заплаха и да я премахнат. Същото е и за Пеевски, щом  и към него имало заплаха.

Може решенията за поставяне на охрана да защитават други вид интереси. Каква е логиката и защо НСО охранява главния прокурор, след като има охрана на съдебната власт?  Защо се охранява вътрешния министър, който има зад себе си цялото МВР. Защо се охранява кметицата? Нима хората не я обичат? Всичко това дразни хората.

Никой не може да провери тричленката, която взема решенията за поставяне на охрана на службата. Трябва да се попита правилно ли е да се охраняват тези лица.

Колкото и да няма правомощия, президентът можеше за повече от година, откакто се оплака, че не може да ги контролира, да предложи промени в закона. Той трябваше да предложи тази служба да бъде закрита. /Че кога парламентът и Борисов са приемали поне едно предложение на президента и не са го бойкотирали?!/

Има много способни хора там, които могат да минат към специалните части. Стопанската част може да отиде към Министерски съвет. Не е редно офицери да бъдат шофьори и камериерки. Хората не търпят тези неща, това се натрупва в общественото напрежение. Бойко Борисов е време  да си даде сметка за това, защото неговото мнозинство в народното събрание гласува.

Всички гласуваха под безразличния поглед на президента Плевнелиев закона за НСО, което е бившето УБО.

В други държави малки специализирани подразделения към специалната полиция охранява тези няколко човека в управлението на държавата.

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *