КЗП разкри как ни мамят търговците по празниците. Потребителят трябва да има нюха на Шерлок Холмз и ако може да…не купува

България отблизо

Великден чука на вратата на българите, но в същото време цените на основните продукти скачат до небесата. Какво се случва с олиото, горивата и мобилните оператори? Удачно ли е да си поръчваме храна за вкъщи и защо се изтеглят шоколадови яйца от пазара? По тези и други горещи теми, които вълнуват всички сънародници, агенция БЛИЦ потърси за отговори председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.

– Г-н Маргаритов, на прага сме на един от най-светлите християнски празници Великден. Храните поскъпват шоково. Как хората могат да бъдат сигурни, че високите цени отговарят на качеството на продуктите?
– Нашите съвети към потребителите е преди взимане на решение за пристъпване към покупка да се запознаят с предварителната информация за съответната стока, както и:

Внимателно да подбират търговеца, от който пазаруват

Да избягват закупуване на стоки от лица, за които не са убедени, че са търговци по смисъла на закона

Да се запознават с характеристиките на стоката, обект на търсене, преди да пристъпят към покупка

Да проучват стоките, обект на търсене, по отношение на цена, характеристики, обект /търговски или онлайн магазин/, към който да се насочат за покупката – предвид различните търговски политики на дружествата, в зависимост от целевата група

Да се насочват към покупка в обичайно място, където се предлага определена стока /презумпцията да се пазаруват стоки в специализирани магазини/;

Да бъдат внимателни при предлагане на стока на изключително ниска цена в сравнение с обичайните нива за същата /нереална цена за определен вид стока/;

Да се информират относно мястото на предлагане – дали е фирмен /представителен магазин/ за стоката, дали търговецът е вносител/производител/официален представител за търговската марка, т.е. да се проявява т.нар. „разумен потребител“

– Ще има ли проверки от страна на КЗП, свързани с порочни практики от страна на търговците?
– Във връзка с предстоящите Великденски празници в план-програмата за контролна дейност на КЗП през м. април 2022 г. е заложено извършване на съвместни проверки с БАБХ и НАП на стоки, относими към Великденските празници /яйца, козунак, агнешко месо и други/ за периода 13-20 април 2022 г.

Целта на проверките е установяване начина на предлагане на стоките, обект на инспекция, а именно – обозначаване на цени, намаления, верността на информацията относно произхода им.

– В медиите беше съобщено, че цената на агнешкото достигна и задмина 25 лева на килограм. Вашият коментар?
– При определяне размера на цените на определени стоки и/или тяхното повишаване не са налице данни за евентуални нарушения на нормативните актове, контролът по спазването на които е възложен на КЗП. В условията на пазарна икономика цените на стоките се определят свободно на база търсенето и предлагането.

Министерският съвет на Република България по изключение определя задължителни правила при образуване и прилагане на пределни/фиксирани цени за някои стоки и услуги. В този смисъл към настоящия момент, КЗП няма възложени по закон правомощия да упражнява контрол върху ценообразуването на който и да е вид стоки.

– Защо се изтеглят шоколадови яйца от пазара, произведените в кои страни са опасни?
– В случая въпросът следва да бъде отнесен към компетентния контролен орган – БАБХ. По информация в медиите БАБХ е предприела действия по изтегляне на хранителни продукти /включително шоколадови яйца Kinder/.

– Поръчването на храна за вкъщи стана много актуално в последно време. Грешка ли е този подход от хората и как ще ги посъветвате да процедират, ако не са останали доволна от доставения обяд или вечеря?
– В случай, че потребител е останал недоволен от доставеното, има възможност да се обърне първо към съответния търговец за уреждане на спора, както и след това към КЗП за подаване на жалба.

Като цяло, това на което искаме да обърнем внимание при онлайн търговията е, че е добре потребителите да проверят, преди да закупят продукти от определен интернет сайт, дали търговецът е предоставил в достатъчна степен информация относно самоличността си, данни за контакт, важно е потребителят да прецени дали избраната поръчка ще удовлетвори предварително формираните от него очаквания.

Потребителите, ако нямат лични впечатления, биха могли да направят избора си въз основа на препоръка от приятели, както и от споделени мнения в интернет пространството. Потребителят трябва да обърне особено внимание какви услуги са включени в заплащаната от него цена. Често пъти извън цената на заявените продукти има и доставка, опаковка или друго.

Източник: БЛИЦ

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *