Скандалите влияят на първа стъпка за отказ от гласуване. Първото нещо, което внушават подобни скандали е, че няма никакво значение от твоя глас – той някъде се губи, някой друг контролира, някой друг нещо прави.
Това каза политологът доц. Татяна Буруджиева в сутрешния блок на bTV.
„Тоест този тип мотивация, която наблюдаваме още от 90-та година насам по повод на легитимността и честността на изборите, в момента с този скандал отново намира среда да се активира и това е най-грозното в едни такива скандали, защото за мен не е от голямо значение дали това ще се отрази някой друг процент на кандидати или на партии. За мен е от значение, че се разстройва мотивацията на гражданите да участват в изборите“, допълни тя.
Според политолога Георги Киряков българинът не се лови толкова на предизборните „шашми“, които се инициират от някои партии.
„Тоест избирателната активност винаги е била достатъчно висока, за да направи изборите легитимни. Така че нека си текат тези предизборни манипулации, въпросът е, че българинът все пак решава и излиза и гласува, независимо за кой и независимо каква конфигурация дава парламентът“, допълни той.
Социалният антрополог Харалан Александров коментира за въвеждането на машинното гласуване с надеждата, че ще намали манипулациите, че това е типичен пример за много наивен възглед, а именно, че „чрез технически средства можеш да решиш проблеми, които са свързани с доверието, с морала и с почтеността, ще направи вота по-честен“.
„Ефектът е, че между гласоподаватели и между крайния резултат са поставени доста посредници – софтуерни специалисти, флашки, щипки, изскачат някакви машини на изненадващи места, се показват зад храсти, по летища изпълзяват и цялото това нещо смятам, че е някаква много лоша организация“, каза той.
По думите му машините силно отчуждават и отблъскват много големи групи от хора от гласуване:
„Бабите са тъжни. Една директно ми каза – Не ме карай да ходя да гласувам да се изложа. На практика въвеждането на тази технологична бариера постигна засега два резултата – отблъсна една голяма част от хората и успя да разтревожи всички останали“.