Американско издание посочи къде е „Портата на ада“ на фронта в Украйна

Свят

Американското военно списание Military Watch Magazine (MWM) препечата днешното съобщение на руското министерство на отбраната за прехвърлянето на изтребители-бомбардировачи Су-34 на Купянско направление. Експертите на изданието са изключително песимистично настроени относно възможностите за противодействие от страна на украинските въоръжени сили.

В редакционната статия се посочва, че използването на планиращи бомби позволява на Су-34 да нанася удари извън обхвата на противовъздушната отбрана на противника, като всички самолети се връщат в базата след атаката.

 

„Използването на планиращи бомби излага самолета на много по-малък риск от конвенционалните гравитационни бомби, които трябва да бъдат пуснати много по-близо до целта. Нещо повече. Планиращите бомби  осигуряват много по-евтина алтернатива на използването на крилати или изстрелвани от въздуха балистични ракети, на които традиционно се разчита за да останат изтребителите извън обсега на противовъздушната отбрана на противника“, посочва MWM, цитирано от „Фокус“.

Прецизното насочване не само позволява на такива бомби да унищожават зададените цели много по-ефективно, значително намалявайки броя на необходимите полети, но също така позволява бомбите да бъдат пускани от по-големи височини, където самолетите са по-защитени от наземни системи за ПВО с малък обсег и инфрачервено насочване. Самите бомби могат да летят много по-далеч, до 70 километра.

„Ударните изтребители Су-34 имат особено висока издръжливост, което означава, че те не само имат по-голям обсег от всеки друг клас изтребители в света, но също така могат да носят полезен товар, по-сравним с този на огромните първи бомбардировачи с ядрено въоръжение, отколкото модерните изтребители“, отбелязва MWM.

Съветският и руски многофункционален фронтови свръхзвуков изтребител-бомбардировач Су-34 е основният работен кон на руските ВКС от началото на военните действия в Украйна, припомня MWM.

Западни източници изчисляват, че около две дузини самолета са били загубени по време на двугодишната кампания – средно около един самолет на месец. Всички те са загубени или в резултат на аварии, или поради наземни системи за противовъздушна отбрана.

През 2023 г. западни и украински източници отбелязаха с нарастваща загриженост от все по-честото използване на планиращи бомби от руските въздушно-космически сили, тъй като руският отбранителен сектор значително разшири възможностите си за производство на такива боеприпаси, съжалява MWM.

Те припомнят също, че представителят на украинските ВВС полковник Юрий Игнат предупреди за заплахата, която представляват тези оръжия:

„Тези бомби могат да изминат самостоятелно повече от 70 километра и могат да ударят критична инфраструктура… и ние не можем да противодействаме на този тип боеприпаси. Нашата ПВО е неефективна срещу самите бомби, но по-добре да се опитаме да свалим самите Су-34.

През януари 2024 г. множество украински военни заяви на New York Times, че нова вълна от руски въздушни удари с планиращи бомби добавя „допълнителна разрушителна сила“ към почти постоянните артилерийски атаки от пролетта насам.

Те подчертаха, че всяка от тези бомби носи от 500 до 1500 кг експлозив и по този начин може да разруши подземните бункери на ВСУ. Един военнослужещ оприличи въздействието на руските планиращи бомби с „портите на ада“, като посочи, че руските военновъздушни сили ги „хвърлят по две, четири, осем на час… Това е като самолетна катастрофа“.

Неспособността на Украйна да осигури подкрепа с пилотирани бойни самолети, различни от тези, изстрелващи чуждестранни крилати ракети с голям обсег, които са много малко, постави сухопътните й сили в сериозно неизгодно положение. То се подсилва от разликата в артилерийските снаряди и балистичните ракети, която е в полза на руските войски.

Освен това до края на годината трябва да бъде пусната в серийно производство най-новата руска планираща бомба ПБК-500У „Дрель“ и най-вероятно още тогава ще дебютира в театъра на военните действия. Съобщава се също, че производството на ударни изтребители Су-34 е разширено от 2023 г., а от средата на 2022 г. те се произвеждат по подобрения стандарт Су-34М, съобщава американското издание.

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *