Политолог: Разклоненията на корупцията са много големи!

България отблизо
„Американските санкции ще повлияят по някакъв начин на предстоящите избори и е много важно по какъв начин точно ще повлияят. Защото да, американското правителство си е казало своето мнение, своите притеснения – мисля, че там нещата са ясни. Как българското общество ще реагира предстои да видим.“
Тази позиция изразява в интервю за „Фокус“ политологът Даниел Смилов.

„Сега вече виждаме, че има различни реакции сред политическите сили. Едни се опитват да замажат скандала, т.е. да фокусират всичко върху г-н Пеевски и Васил Божков и да забравят другата политическа част от корупцията. Корупцията е транзакция – някой дава, но дава на някого, срещу което получава нещо. Quid pro quo /услуга за услуга/, както се казва – нещо срещу нещо друго. Така че американците са дали едната страна на корумпираната транзакция, българското общество само трябва да прецени кой е стоял от другата страна. Американците са дали достатъчно описание, то не е и намек, почти директно е казано за кого става дума, но все пак това си е вече суверенно наше решение кой ще ни управлява“ коментира политологът.

 

Запитан дали сред потърпевшите от санкциите ще бъдат назованите олигарси и неназованите политически лица, или ще има и други пластове и структури, които също ще се окажат потърпевши от санкциите, той казва:

„Ние стоим пред грандиозен скандал, който засяга самия връх на държавата, там, където е бил центърът на властта – Министерски съвет, министър-председател. Какви ще са разклоненията оттам нататък на този скандал, ако все пак бъде доведен докрай, е много трудно да се прогнозира. Защото в една система, която е все пак йерархична, ако върхът е бил въвлечен в корупция и най-малкото в неправомерни, нелегитимни дейности, сами си представяте какво е ставало по-надолу.

Т.е. за съжаление стоим пред потенциално средносрочен по своя характер проблем, който едва ли ще се реши много бързо с едно-две имена. Става дума за големи мрежи, политико-икономически интереси. Сега, естествено, не може всичко да се разгради, все пак това са отношения, градени с десетилетия, както се казва. Не всички елементи от тези отношения са корумпирани и проблематични, но разклоненията могат да са доста големи.“

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *