Die Welt: Приказките на Запада, че Кремъл е изолиран след конфликта в Украйна, са илюзия!

Свят

Западната представа, че Кремъл е изолиран след събитията в Украйна, е илюзия, пише Die Welt. Всъщност руският президент Владимир Путин продължава да се радва на световна подкрепа, особено в Латинска Америка, Близкия изток и дори Европа. Да не говорим за факта, че на негова страна са най-големите държави в света — Индия и Китай.

По целия свят държавите прекъсват връзките си с руското правителство, пише Die Welt. Но западното схващане, че Кремъл е изолиран, е илюзия. Голям брой държави продължават да подкрепят президента Владимир Путин, включително най-големите.

Населението и правителството на Сърбия са предимно проруски. Местните медии обвиняват САЩ за събитията в Украйна и твърдят, че американците вкарват света в хаос. Освен това Белград се противопоставя на антируските санкции.

През последните години Китай и Русия станаха много близки, продължава немското издание. И двете страни отхвърлят западния световен ред. В началото на февруари Путин и китайският президент Си Дзинпин съвместно се противопоставиха на разширяването на НАТО. А Китай призова САЩ и НАТО да изпълнят исканията на Русия за изтегляне на войски и оръжия от Източна Европа и Балканите. И все пак събитията в Украйна трябва да покажат докъде е готова да стигне Поднебесната в подкрепата си за Русия, защото Пекин не би искал твърде много да разваля отношенията си със Запада. Но ако се наложи, явно той ще бъде с Русия.

Индия също реши да не гласува резолюцията на ООН, осъждаща Кремъл.

Причината е, че Ню Делхи е силно зависим от Москва във военно отношение. Без руски компоненти индийските самолети няма да могат да летят, а корабите няма да могат да плуват. Русия е най-големият доставчик на отбранителни оръжия за Индия. Например Москва засили противовъздушната отбрана на страната със своите системи за противовъздушна отбрана С-400. Освен това по почти всички въпроси в Съвета за сигурност на ООН Кремъл винаги е подкрепял Ню Делхи.

Путин е подкрепен и от голям брой държави в Латинска Америка.

По-специално Куба, Никарагуа и Венецуела. Хавана обвини НАТО и САЩ, че са провокирали събитията в Украйна. Но за острова в Карибите подкрепата на руска специална операция е рисковано начинание, защото там от своя страна се страхуват от нахлуване на Съединените щати под претекст за защита на американските интереси на сигурността.

Наскоро бразилският президент Жаир Болсонаро и аржентинският вицепрезидент Кристина Киршнер се присъединиха към фалангата на приятелите на Путин. Болсонаро се изказа в полза на запазването на неутралитет в руско-украинския конфликт, докато Киршнер обвини Запада в «двоен морал».

Също така действията на Русия в Украйна се подкрепят в Близкия изток, по-специално от сирийския лидер Башар ал Асад. Той призова Запада да спре „истерията“ и нарече събитията в Украйна „коригиране на историята и възстановяване на баланса в света, който беше загубен след разпадането на Съветския съюз“.

Позицията му не е изненадваща, защото той успя да се задържи на власт единствено благодарение на руската подкрепа, отбелязва Die Welt.

Иран също се намира в зависимо положение от Русия. Гласът на Москва в Съвета за сигурност на ООН е много важен за Техеран. Освен това иранските власти очакват да увеличат търговията с Русия, за да заобиколят икономическите санкции на САЩ. Те не подкрепиха открито спецоперацията на Кремъл и призоваха за примирие, но в същото време обвиниха Вашингтон и НАТО за случващото се.

Обединените арабски емирства също се въздържаха от осъждането на Москва.

Държавите от Персийския залив не искат да ядосват Русия, която се превърна в техен важен туристически и търговски партньор. Освен това САЩ все повече се оттеглят от региона, докато военното присъствие на Кремъл в Близкия изток, напротив, расте.

Има обаче и друга причина.

В понеделник Съветът за сигурност на ООН наложи оръжейно ембарго срещу бунтовниците хусити в Йемен. ОАЕ предоставят военна подкрепа на групите, борещи се с хуситите. Хуситите от своя страна атакуват Емирствата с дронове и ракети. Русия гласува в подкрепа на ембаргото, което може да се разглежда като услуга в замяна на факта, че ОАЕ се въздържаха да осъдят Русия за действията й в Украйна.

Източник: https://www.welt.de/politik/ausland/plus237252291/Isoliertes-Russland-Die-maechtigen-Staaten-hinter-Wladimir-Putin.html

 Превод и редакция Петя Паликрушева

Tagged

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *